هایمنوپلاستی

خانم دکتر Troy Robbin Hailparn متخصص زنان و زایمانی است که از سال 2004 اقدام به تبلیغات وسیعی در مورد هایمنوپلاستی روی 23 بیلبورد در اطراف San Antonio کرده است. دکتر جاکوبسون نیز همکار دیگر اوست که با تبلیغ در مجلات معروفی چون "هارپر بازار" همین کار را انجام میدهد. دکتر متلوک Matlock به این جور اقدامات اکتفا نکرده و در مورد عمل های خود (که با استفاده از لیزر انجام میشود) در تلویزیون کابلی مصاحبه میکند. اما اینها فقط استثنائی بر قاعده محسوب میشوند که با اگر و اما هایی همراه بوده است.
کمیته مسائل اخلاقی "کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان" در نامه ای به متخصصین فعال در این زمینه (در سال 2004 میلادی) نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرد. هرچند این کالج رسماً بر علیه آن موضع گیری نکرده است اما با توجه به نبود دوره اختصاصی ویژه یا متن درسی مربوط به "ترمیم پرده بکارت" در کتب پزشکی و اینکه احتمالاً مردم از این قضیه اطلاع ندارند این مسئله را قابل توجه دانسته است. در واقع معمولاً پزشکانی که مبادرت به این کار میکنند ترجیح میدهند برای مراجع توضیح ندهند که ترمیم پرده بکارت به سادگی با یک معاینه پزشکی قانونی قابل کشف است و تشخیص آن برای معاینه کننده چندان هم مشکل نیست. دکتر G. Stovall رئیس جامعه جراحان زنان و زایمان در آمریکا عقیده دارد: ترمیم پرده بکارت کار شرم آوری است. اینگونه عمل ها بندرت ممکن است در بهبود روابط جنسی افراد تأثیر داشته باشد. از همه مهمتر این است که باید متوجه بود این کار باعث بازگرداندن واقعی بکارت فرد نمیشود". خانم Kathleen Raviele که خود یک متخصص زنان وقائم مقام یک انجمن پزشکی کاتولیک است این کار را یک عمل فریبکارانه و غیرکارساز میخواند و معتقد است "بهترین کار این است که زن تا زمان ازدواج از اینگونه روابط اجتناب کند تا مزه واقعی آن را درست در شب عروسی اش بچشد" . طرفداران حقوق زنان از آن بعنوان تسلیم مطلق در برابر جامعه مردسالار یاد کرده و از زنان میخواهند تن به چنین تسلیم و تحقیری ندهند. خانم Vanegas با اینکه خود پزشک نیست دارای کلینیکی است که در آن با همکاری 5 جراح پلاستیک روزانه عمل های متعددی در این زمینه انجام میشود. او ضمن پذیرش اینکه اینگونه عمل کمک به توسعه فریبکاری در جامعه است میگوید: "من هم یک فمینیستم اما وقتی مردم به چنین خدماتی نیاز دارند چه فرق میکند که من یا کس دیگه ای این کار را برایشان بکند؟
"
شکی نیست که انجام این عمل ها باعث کاهش اعتماد عموم مردم به صدافت و درستی حرفه پزشکی میشود که ممکن است منجر به بروز واکنش های جدی تری شود. در گزارشی که سال 2005 توسط Sandy Kobrin (نویسنده با سابقه ساکن لوس آنجلس در مورد جراحی پلاستیک) در مطبوعات آمریکا منتشر شد این مسئله مورد توجه بسیاری قرار گرفت. بسیاری از پزشکان – حتی در آمریکا- ترجیح میدهند این عمل ها را در ساعات پایانی شب و پشت درهای بسته در مطب انجام دهند. دکتر یانگ میگوید: اکثر مشتری های ما را خانمهای اهل کشورهای آمریکای لاتین و خاورمیانه بخصوص ایران و عربستان سعودی تشکیل میدهند. آنها اغلب با اسم های مستعار بدون چک و کارت اعتباری و در پوشش کامل غیرقابل شناسایی به مطب می آیند. دکتر متلوک مدت 21 سال است که در Beverly Hills بصورت کاملاً رسمی برای صدها زن عمل هایمنوپلاستی را انجام داده است. او در یک سال اخیر پیغام های تهدید آمیز زیادی از کسانی که خود را مسلمان معرفی میکردند دریافت کرده است که او را (درصورت متوقف نکردن کارش) به مرگ تهدید کرده بودند. او میگوید " اونها مرتب با تلفن و نامه پیغام های تهدیدآمیز همراه با عکس های افرادی که بطور وحشتناکی به خاک و خون کشیده شده اند می فرستند. من حالا واقعاً میتونم حرف خانمهایی که پیش من می آیند و میگن اگه من بدون این کار به ایران برگردم حتماً من رو میکشن درک کنم." بعقیده متلوک - که در کالیفرنیای جنوبی و در میان جمعیت زیادی از مهاجرین ایرانی زندگی میکند- هنوز بسیاری از این ایرانیان شدیداً تحت فشارهای سنتی و خانوادگی مربوط به رسوم ازدواج هستند. آقای متلوک در این باره با اف بی آی صحبت کرده و آنها به او گفته اند که بهتر است این تذکرات را کاملاً جدی بگیرد و سعی کند لااقل بصورت رسمی از انجام چنین کارهایی خودداری کند. البته بجز هایمنوپلاستی راه های دیگری هم برای حل این مشکلات پیشنهاد شده است. شکوفه دختری است که اخیراً بخاطر مشکوک شدن خانواده به روابط بیرون از منزل دچار تنش و درگیری شده بود. ماجرا از آنجا شروع شد که برادر کوچکترش (در ادامه یک جنگ خواهر و برادری 12 ساله) او را در کنار همکارش هنگام قدم زدن در خیابان دید و او را متهم به بی عفتی کرد. ساده ترین کاری که پس از مشاوره با چند نفر به ذهنش رسید مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان و گرفتن گواهی سلامت پرده بکارت (غیرواقعی) از وی بود. هرچند برادرش همچنان بر قلابی بودن این گواهی اصرار داشت، پدرش همین گواهی را برای رفع اتهام وی کافی دانست. بنظر میرسید او نمیخواست این جنجال فرساینده بیش از این ادامه یابد.

مژده دختر دیگری است که به پیشنهاد یکی از دوستانش ترجیح داد در شب عروسی از دستمالی که کمی قبل به خون آغشته شده بود استفاده کند و ظاهراً این امر با اطلاع و اعتراض کسی روبرو نشد. خانم دکتر Emmanuelle Piet یک پزشک ساکن فرانسه هم چنین روشی را ساده تر و کاربردی تر از ترمیم پرده بکارت میداند .در فرانسه مهمترین کشوری که با بیش از 5 میلیون مسلمان دارای پرجمعیت ترین جامعه مسلمان در اروپا محسوب میشود ترمیم پرده بکارت هرچند غیرقانونی نیست اما بصورت کاملا مخفی انجام میشود. در سال 2005 دولت طی گزارشی در ارتباط با مسائل اخلاقی مورد بحث در بیمارستان ها از پزشکان خواست که از صدور گواهی های غیرواقعی بکارت خودداری کنند. در آلمان هم به گفته خانم دکتر Serap Cileli (که خود یک متخصص زنان و زایمان در آلمان است) سالیانه زنان ترک زیادی برای گرفتن گواهی های بکارت غیرواقعی به پزشکان مراجعه میکنند. تصمیم گرفتن برای پزشک همیشه هم کار آسانی نیست. احتمال بروز خشونت و خطرهای جانی برای زنی که سخت از آن در هراس است اراده هر انسانی برای رد چنین درخواستی را سست میکند، هرچند پذیرفتن آن هم با قبول خطر واکنش خانواده وی و یا تعقیب قضایی در کشوری مانند ایران روبرو باشد. بیکاری روزافزون پزشکان و افزایش درخواست برای انجام این عمل از سوی مراجعین باعث تقویت چنین انگیزه هایی میشود. وقتی شما بعنوان آخرین امید یک انسان برای ادامه زندگی انتخاب شده اید ممکن است ناچار شوید بعضی از سوالات را بدون پاسخ بگذارید. بقول دکتر رضا کیانیان در فیلم خانه ای روی آب: "چه دنیای بدی که من باید آخرین امید کسی باشم.

چند توصیه برای تخفیف نگرانی های مربوط به پرده بکارت با توجه به اینکه در این رابطه بسیار از من سوال میشود من معمولاً سعی میکنم با چند توصیه ساده راه هایی برای کاهش ترسها و نگرانی هایی از این دست را پیشنهاد کنم. برای مثال:

1. اولین نکته این است که همه آقایان معمولاً نگرانی های جدی نسبت به این مسئله را ابراز نمیکنند و مایل به درخواست معاینه پرده همسرشان توسط پزشکی قانونی نیستند. درصورت عدم مشاهده علائم درد و خون ریزی پس از اولین نزدیکی و احساس سوال برانگیز بودن این مطلب میتوانید این مطلب را تذکر دهید که احتمال مشاهده خون ریزی در این موارد چیزی در حدود 40 درصد است و طبق بعضی آمر حدود 60 درصد از خانمها به دلایل مختلف طی اولین نزدیکی دچار خون ریزی نمیشوند.

2. به خانمها توصیه میکنم که سعی کنند با افزایش دانش و مهارتهای لازم برای ادامه زندگی نقش مهم و فعالی در جایگاه اقتصادی و اجتماعی مشترک با همسرشان ایفا کنند. استحکام این روابط از تنش ها و نگرانی های جانبی مثلاً نسبت به وجوه جسمی زنانه یا سلامت پرده بکارت میکاهد.

3. به خانمها توصیه میکنم با رویکرد به ارزشهای اصیل مذهبی نظیر راستی، اعتماد به نفس، شهامت، ایستادگی، و اعتماد به خواست خداوند اجازه ندهند که ترسهایی از این دست در رابطه با همسرشان تداخل کند. به آنها گوشزد میکنم اطمینان داشته باشند زندگی با مردی که پرده بکارت را با ارزش تر از دیگر ویژگی های با ارزش وی میداند ممکن است به یک رابطه عاطفی ارضاء کننده و در نهایت خوشبختی نیانجامد.

4. تکیه بر مناسبات و رسوم سنتی باعث افزایش توقعات سنتی مانند سلامت پرده بکارت از زنها خواهد شد. تغییر در این مناسبات میتواند به تخفیف انتظارات و نگرانی ها در این زمینه بیانجامد.

5. درصورت احساس شک و تردید همسر (آینده) شان نسبت به تشکیل یک رابطه کامل و دلبستگی کامل سعی کنند علت ترسها و تشویش هایی که بصورت نگرانی نسبت به سلامت پرده بکارت بروز کرده را پیدا و نسبت به کاهش آن اقدام کنند. گاهی ممکن است مشاوره با یک فرد آشنا با این مسائل کمک بزرگی به رفع این نگرانی ها کند.

6. ترمیم پرده بکارت عملی است که با آثار قابل مشاهده ای همراه است. درصورت اصرار همسر آینده تان به معاینه پرده، این امر به راحتی توسط معاینه کننده تشخیص داده میشود، بنابراین معلوم نیست انجام این عمل چقدر به بهبود وضعیت شما کمک میکند.

هرچند در مواردی این توصیه ها باعث تخفیف قابل ملاحظه نگرانی ها میشود گاهی هم تأثیری در کاهش ها ترسها و تشویش های فرد ندارد. در این موارد طبیعی است که تنها خواست مخاطب معرفی یک پزشک مناسب با مهارت و تخصص کافی در ترمیم پرده بکارت است، چیزی که متأسفانه از دست من کاری درباره آن برنمی آید.